تبلیغات


مقدمه :

بدن مانند یك ماشین بسیار پیچیده از خود نشانه هایی بروز می دهد كه تجزیه و تحلیل هر یك از انها می تواند منجر به تشخیص نارسایی ها و مشكلات بوجود آمده در آن گردد تا زمینه لازم برای مداوا هم فراهم شود و این تشخیص ها فوق العاده حائز اهمیت هستند . یكی از اعضای حساس و مهم بدن كلیه ها هستند كه اگر در عملكرد آنها اخلالی ایجاد شود براستی زندگی شخص مختل می شود . فاكتورهای متعددی در ادرار وجود دارد كه یكی از انها میزان كراتینین ادار است كراتینین حاصل سوخت و ساز ردعضلات است به هیم دلیل ورزشكاران و وزنه برداران و تمام كسانی كه از عضلات خود استفاده زیادی می كنند مقدار زیادی كراتینین در خون انها تولید می شود كه از  طریق كلیه ها دفع می گردد ..........

مقدار كراتینین را هم از طریق آزمایش خون و هم از طریق جمع آوری ادرار در یك دوره 24 ساعته می توان اندازه گیر كرد .

هر گاه میزان كراتینین خون بالاتر از حد معمول شود نشانه نارسایی در كار  كلیه ها هست و به همین جهت  معیار خوبی برا ی ارزیابی عملكرد كلیه ها می باشد مطلب زیر در همین مورد است :

 

سطح كراتینین موجود در سرم خون و میزان كلیرنس آن ( یعنی مقداری كه توسط كلیه ها دفع می شود ) از جمله  معیارهای مختلفی هستند كه از طریق آنها می توان به چگونگی عملكرد كلیه ها پی برد . در اینجا توضیحات تخصصی در باره این موضوع برای انها كه علاقه مند هستند آمده است :

كراتینین ، پروتئینی است كه توسط عضلات تولید و وارد جریان خون می شود . و میزان آ ن در  هر فردی  تقریبا ثابت است . و چون حذف كراتینین در جریان خون توسط كلیه ها صورت می گیرد  بنابراین اندازه گیری میزان كراتینین در سرم خون می تواند نشان دهنده عملكرد كلیه ها باشد . هر گاه عملكرد كلیه ها كاهش پیدا كند مثلا در مواردی كه یكی از كلیه ها از بدن خارج می شود تا به یكی از اعضای خانواده اهداء شود سطح كراتینین  افزایش می یابد مقدرا معمول آن در بزرگسالان 1 است در اطفال كه عضلات كمتری دارند این میزان باید 2/ 0 باشد . عضلات افرادی كه وزنه برداری می كنند ممكن است مقداركراتینین بیشتری تولید كند .به هر حال در حالت طبیعی  مقدار كراتینین سرم خون ، همانطوریكه گفته شد نشان دهنده وضعیت عملكرد كلیه ها است . یك روز  بعد از برداشتن یكی از كلیه ها درمقدار كراتینین سرم خون به حالت پایدار :  8/1 می رسد  . هر گاه هر دو كلیه برداشته شوند ( مثلا در مواردی كه شخص دچار سرطان شده است ) مقدار كراتینین بطور روزانه شروع به افزایش می كند تا زملانی كه بیمار تحت دیالیز قرار گیرد . سرعت بالا رفتن كراتینین در خون بستگی به مقدار عضلات شخص دارد . یك كودك  را باید هنگامیكه كراتینین خون او به 2 رسید مورد دیالیز قرار داد رد صورتیكه در مورد بزرگسالان این رقم باید به 10 یا حتی بالاتر برسد تا دیالیز را شروع كنند.

 كلیرنس یا میزان دفع كراتینین  یعنی میزان كراتینینی كه در یك دوره زمانی در خون وجود دارد و بر حسب میلی لیتر بر دقیقه محاسبه می شود . مقدار طبیعی ان : 120ml/min برای بزرگسالان است كه نسبت معكوس با سرم خون دارد . هر گاه میزان كلیرنس كراتینین به نصف مقدار طبیعی خود كاهش پیدا كند میزان سرم خون دو برابر می شود و وقتی كراتینین خون به 3 برسد به این معنی است كه كلیرنس آن به 30 رسیده است وقتی 4 شود به 15 و به همبن ترتیب ... اما اینكه چرا وقتی یكی ز كلیه ها برداشته می شود بجای اینكه كراتینین 2 شود عدد 8ژ1 را نشان می دهد بدلیل این است كه عمل فیلتر و تصفیه در كلیه به حداكثر خودش می رسد ( در واقع نوعی جبران كردن ) و بنظر می رسد بدلیل كار سخت تری كه تنها كلیه موجود د ربدن شخص انجام می دهد باعث می شود كه عملكرد كلیه كمی بیشتر از نصف افزایش پیدا كند .

 معمولا هنگامیكه در بزرگسالان شواهدی دال بر نارسایی در كار كلیه مشاهده می شود و مثلا میزان كراتینین خون به حدود 10 میلی لیتر در دقیقه می رسد باید دیالیز را شروع كرد . . میزان دفع كراتینین از بدن ( كلیرنس ) را بایداز طریق جمع آوری ادرا در طی 12 تا 24 ساعت و آزمایش آن اندازه گرفت . از این طریق می توان تخمین دقیق تری از عملكرد كلیه ها بعمل آورد چون این حالت دیگر بستگی به میزان عضلات شخص ندارد. 

توجه داشته باشید كه واحدی كه در آمریكا مورد استفاده است : mg/dl  است . برای تبدیل به واحد بین المللی كه میكرو مول بر لیتر است باید مقدار كراتینین را در عدد 88 ضرب كنید . بنابراین كراتینین 2mg/dl برابر همان 176 میكرو مول بر لیتر است .

 

 
طبقه بندی: مطالب اموزشی، 
ارسال توسط mostafa pilvar
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی

کلیپ تمرینات قبل ازالمپیا

کلیپی ازقهرمانان جهان

کلیپ تمرینات کای گرین(2)

کلیپ فیگورگیری علی تبریزی

قهرمانی جی کاتلر المپیا2011

جی کاتلر فیل هیث المپیا2011

تمرینات کای گرین(1)

تمرینات فیل هیث

ارنولد(3)

تمرینات شان ری

ارنولد(2)

ارنولد(1)

تمرینات کوین لورن

تمرینات رونی کلمن

 • تبادل لینک رایگان
 • blogskin

  دانلود فیلم

  سایت ساز رایگان

  بهراد آنلاین

  کلیپ موبایل

  دانلود فیلم

  نرم افزار موبایل

  قائم پرس